României

imagine Imagine Victorii pentru UTA în Liga de Tineret și Liga Elitelor U17

13 mar 2024

Victorii pentru UTA în Liga de Tineret și Liga Elitelor U17

Echipa mare de juniori a câștigat cu 7-0 partida cu Sepsi OSK, din etapa a 7-a a Play-Out-ului Ligii de Tineret. Oaspeții au sosit la Arad, aflându-se pe poziția secundă în clasament, iar pe hartie meciul nu părea tocmai ușor. Însă trupa lui Ciubăncan și Botiș și-a făcut treaba cu brio și la pauză era deja 3-0. Cele șapte goluri au fost reușite de Tolcea, cu un hat-trick, Kyrychenko cu o ”dublă”, respectiv Maghiar și Joldea. Formația de start a fost alcătuită din Lungu - Joldea, Hodoșan, Hara, Maghiar, Vâlcu, Curtuiuș, Tolcea, Kyrychenko, Băloi, Marinescu. Au mai jucat Ancateu, Corchiș, Bărbat, Iancu și Purdescu. Următoarea partidă în Liga de Tineret va fi la CFR Cluj, liderul detașat al clasamentului, în 31 martie.

În celălalt meci al zilei, juniorii U17 au câștigat cu 3-1 în fața Ripensiei. Partida a contat pentru etapa a 7-a din Play-Off-ul Ligii Elitelor U17. Oaspeții au condus cu 1-0 la pauză, însă Baba, Țăroi și Dragoș au întors scorul și arădenii au luat toate cele trei puncte. Mihai Petcuț și Costel Bogoșel au ales să înceapă meciul cu Roșu - Felea, Indreica, Groza, Ștef, Rusu, Șiclovan, Dragoș, Țăroi, Calotă, Baba. Pe parcurs au mai intrat Ene, Muntean, Stanciu, Ilie și Crainic. Roș-albii se află în acest moment pe locul secund din Play-Off, iar etapa viitoare se vor deplasa la CFR Cluj, în 31 martie.