României

imagine Imagine UTA U17 s-a calificat în semifinalele Cupei Elitelor

10 mar 2024

UTA U17 s-a calificat în semifinalele Cupei Elitelor

Echipa antrenată de Mihai Petcuț și Costel Bogoșel s-a calificat în semifinalele Cupei Elitelor U17. Arădenii au câștigat cu 2-0 în deplasare la ACS Kids Tâmpa Brașov, partida din faza semifinală a grupelor. Atacantul Stanciu a deschis scorul în minutul 25 cu un lob peste portarul gazdelor, care ieșise la 16 metri. Celălalt gol al partidei a fost înscris dintr-o fază fixă în minutul 93. Șiclovan a executat un corner, iar Dragoș a înscris cu capul. Roș-albii au început meciul cu Roșu - Felea, Indreica, Groza, Ștef, Rusu, Șiclovan, Dragoș, Calotă, Stanciu, Centye. Au mai jucat NIțu și Crainic.

Celelalte rezultate din faza semifinală a grupelor au fost:

Universitatea Craiova - Csikszereda Miercurea Ciuc, 1-3

Farul Constanța - CSA Steaua, 5-2

FCSB - FC Voluntari, 2-0

Astfel, în semifinalele Cupei Elitelor U17 se vor întâlni Csikszereda Miercurea Ciuc, Farul Constanța, FCSB și UTA.

Din păcate, celalalte echipe aflate în faza semifinală a grupelor Cupei Elitelor U15 și U16, au fost eliminate din competiție. În Cupa Elitelor U16, UTA a pierdut cu 4-2 la Rapid, după ce arădenii au condus cu 2-0. Cei de la U15 au fost învinși de CSA Steaua tot cu 4-2, după ce roș-albii au deschis scorul în startul partidei.