României

imagine Imagine LIGA ELITELOR / Utiștii se întorc de la Timișoara doar cu trei puncte

19 mar 2022

LIGA ELITELOR / Utiștii se întorc de la Timișoara doar cu trei puncte

În acest week-end s-a reluat Liga Elitelor, acolo unde Academia UTA participă în competițiile U19, U17, U16 și U15 (cu două echipe).

PLAY-OUT U19 / LPS Banatul Timișoara - UTA 1-5 (0-1)

Ziua de azi s-a deschis cu meciul LPS Banatul - UTA, din cadrul etapei a 5-a din play-out-ul Ligii Elitelor U19. Scorul a fost deschis pe finalul primei reprize, Rareș Pop executând impecabil o lovitură liberă din marginea careului. La reluare, timișorenii egalează, dar UTA revine în avantaj prin Bota, după o lovitură de la colț. În urma unor combinații cu Mihai, Pop face dubla cu un șut la colțul lung, din careu. Manoilă trimite o diagonală pentru Popa care scapă singur, driblează portarul și înscrie golul cu numărul patru. În urma unei posesii prelungite, mingea ajunge dintr-un clinci la Pop care face tripla și stabilește scorul final, LPS Banatul - UTA 1-5.

UTA: Roșca, Manoilă, Bota, Bokșe, Sarkozi, Mihai, Ronai, Pop, Bulza, Popa, Andreiaș.
Au mai jucat: Roșu, Kiss, Călin, Hrincescu.
Rezervă: Malița.
Au marcat: Pop (39, 60, 74), Bota (50), Popa (65).
Antrenor: Adi Ungur și Sandu Gaica.

Săptămâna viitoare UTA U19 are meci în deplasare la LPS Bihorul Oradea.

PLAY-OFF U17 / LPS Banatul Timișoara - UTA 4-1 (0-1)

Meciul al doilea dintre LPS și UTA s-a disputat în cadrul etapei a 5-a din play-off-ul Ligii Elitelor U17. Partida părea identică cu cea de la juniorii mari, Nica ducând-o pe UTA în avantaj la pauză. După zece minute de la reluare, juniorii de la Banatul au reușit să egaleze. Diferența de vârsta și-a spus cuvântul, gazdele au preluat frâiele jocului și au reușit să mai marcheze de trei ori, scor final 4-1.

UTA: Malița, Temian, Joldea, Buza, Olăroiu, Ristin, Mitu, Nica, Blaga, Bădău, Morar.
Au mai jucat: Popescu, Caia, Petrico.
Rezerve: Busu, Bercea, Funkenhauzer, Grigoraș.
A marcat: Nica.
Antrenori: Sorin Botiș și Marius Ciubăncan.

Săptămâna viitoare UTA U17 are meci în deplasare la Universitatea Craiova.