României

imagine Imagine UTA va juca finala mică a Ligii Elitelor U17

28 apr 2024

UTA va juca finala mică a Ligii Elitelor U17

FCSB și UTA s-au reîntâlnit într-un meci plin de evenimente în returul semifinalei Ligii Elitelor U17. Învingătoare a ieșit formația din capitală, care s-a impus cu 6-4. Arădenii au deschis rapid scorul prin Dragoș, în minutul 3. Gazdele au egalat în minutul 15, dar UTA a mai înscris de două ori prin Rusu și Huc și conducea cu 3-1 în minutul 30. Ulterior, FCSB a preluat controlul jocului și a marcat de patru ori, consolidându-și avantajul. Chiar dacă UTA a reușit să mai reducă din diferență prin golul lui Rusu, care a marcat din penalty, FCSB a păstrat conducerea și s-a calificat în finală.

Mihai Petcuț și Costel Bogoșel au început meciul cu Roșu - Felea, Indreica, Groza, Ștef, Șiclovan, Rusu, Leca, Țăroi, Dragoș, Huc. Au mai jucat Marinescu, Ilie, Calotă, Nițu și Baba.

Așadar, utiștii vor juca finala mică împotriva echipei Farul Constanța, care a fost eliminată de Universitatea Craiova cu 7-5 la general.