României

imagine Imagine UTA s-a calificat în finala Ligii de Tineret!

14 mai 2023

UTA s-a calificat în finala Ligii de Tineret!

Echipa antrenată de trio-ul Gaica-Ungur-Bogoșel s-a calificat fără emoții în finala Ligii de Tineret. Aceștia i-au învins fără drept de apel pe cei de la FCSB în returul semifinalei de la Arad. Dacă în tur meciul a fost mai echilibrat și s-a încheiat cu o remiză (1-1), la Arad meciul a avut o altă desfășurare. Roș-albii au dominat partida și au rezolvat-o încă din prima repriză, când s-au marcat toate cele trei goluri. Ucraineanul Kyrychenko a reușit ”dubla”, a deschis scorul în minutul 6 și a mai înscris o dată în minutul 20. Cu cinci minute înainte de finalul primei reprize, Ekmekci a înscris spectaculos pentru 3-0, scor care a rămas neschimbat nici în a doua repriză.

UTA a început cu Mociu - Bokse, Bota, Iurasciuc, Anișorac, Popa, Cibi, Ristin, Ronai, Ekmekci, Kyrychenko. Au mai jucat Manoilă, Bădău, Salka, Isac și Nica.