României

imagine Imagine O victorie si o infrangere pentru juniori în Cupă cu CFR Cluj

05 mar 2023

O victorie si o infrangere pentru juniori în Cupă cu CFR Cluj

Academia UTA a disputat astăzi două meciuri, unul în Cupa de Tineret și al doilea în Cupa Elitelor U17, ambele împotriva echipelor de la CFR Cluj. În primul meci al zilei, juniorii mari, antrenați de Sandu Gaica, Costel Bogoșel și Adi Ungur, au pierdut, scor 3-1. Clujenii au intrat cu 2-0 la cabine, au marcat pentru 3-0 în minutul 57, iar roș-albii au reușit doar golul de onoare în minutul 91, printr-un penalty transformat de Raul Popa. Arădenii au început meciul cu Mociu - Mitu, Iurasciuc, Bokse, Anisorac, Salka, Ristin, Negoescu, Popa, Ronai, Ekmekci. Au mai jucat Tintaș și Calota.

În a doua partidă, cei de la U17 i-au răzbunat pe colegii mai mari și s-au impus în fața clujenilor cu 10-1, dar meciul era aproape decis încă de la pauză, când trupa lui Botiș și Ciubăncan conducea deja cu 3-0, grație reușitelor lui Kyrycsenko (min. 2), Nica (min. 30) și Felea (min. 45). Nica și Kyrycsenko au reușit ”dubla” în minutele 68 și 73. După ce l-a înlocuit pe colegul său în prima repriză, al doilea portar al oaspeților a văzut direct cartonașul roșu în minutul 76, iar în locul său a intrat un jucător de câmp. Arădenii au profitat de avantajul numeric și de faptul că în poartă nu se afla un jucător de meserie și au mai înscris de cinci ori până la final prin ”dublele” lui Bădău și Rusu M., plus golul lui Bercea. UTA a început partida cu Rusu R. - Curtuiuș, Joldea, Marinescu, Buză, Fukenhauzer, Vâlcu, Bădău, Nica, Felea, Kyrycsenko. Au mai jucat Olăroiu, Rusu M., Indreica, Bușu, Bercea.