imagine Imagine LIGA ELITELOR / Victorii la Ineu și Târgu Mureș

20 mar 2022

LIGA ELITELOR / Victorii la Ineu și Târgu Mureș

U15 - Seria 12 / ACB Ineu - UTA 2007 1-2 (0-1)

Astăzi, de la ora 10:00, pe „Centralul“ din Ineu, s-au întâlnit ocupantele locurilor patru și trei din Seria 12 a Ligii Elitelor U15, ACB-ul din localitate și UTA 2007. Utiștii au deschis scorul în minutul 20 prin Burtea care a fructificat centrarea lui Sucigan. Ineuanii au egalat imediat după pauză, în minutul 38. Șansa avea să fie de partea roș-albilor care au preluat conducerea printr-un autogol al gazdelor, în urma unui șut pornit din gheata lui Huc (foto).

Sâmbăta viitoare va avea loc ultimul meci din acest sezon, unul de palmares, contra celor de la CAO 1910.

UTA: Cîmpan, Sucigan, Vicar, Bejenar, Stamorean, Burtea, Muntean, Gogea, Hardăuț, Huc, Bonchiș.
Au mai jucat: Cosma, Iosin, Gal, Vîrva.
A marcat: Burtea (20).
Antrenori: Costel Bogoșel și Alexandru Țamboi.

PLAY-OUT U16 / ACS Târgu Mureș - UTA 0-4 (0-1)

În cea de-a doua partidă a zilei, UTA U16 s-a deplasat la ACS Târgu Mureș, meciul contând pentru etapa a 5-a din play-out-ul Seriei a 4-a. În ciuda diferenței de vârstă, scorul la pauză a fost doar 0-1. Neaga a marcat din alunecare în urma unei centrări a lui Curtuiuș, de pe dreapta, pe bara a doua. La șapte minute de la startul reprizei a doua același Neaga face dubla după o fază aproape trasa la indigou. În minutul 70 Bușu ia o acțiune pe cont propriu, intră în careu și finalizează cu un șut violent la vinclu. Cu cinci minute înainte de final Curtuiuș (foto) trimite o folha seca de la 25 de metri și închide tabela, ACS Târgu Mureș - UTA 0-4.

Etapa viitoare utiștii au meci la LPS Banatul Timișoara, ultima clasată în play-out-ul Ligii Elitelor U16, Seria a 4-a.

UTA: Hudiștean, Mocriș, Roșu, Murgu, Roman, Funkenhauzer, Aslău, Maghiar, Curtuiuș, Bușu, Neaga.
Au mai jucat: Mercea, Bercea, Grigoraș.
Au marcat: Neaga (20, 47), Bușu (70), Curtuiuș (75).
Antrenori: Sorin Botiș și Sebastian Huțan.