României

imagine Imagine Liga 3 Feminin / UTA - Petrolul, 4-0

02 oct 2022

Liga 3 Feminin / UTA - Petrolul, 4-0

Academia UTA s-a impus cu 4-0 în partida cu Petrolul Ploiești în a doua etapă a ligii a treia de fotbal feminin. Jucătoarele antrenate de Valentina Calalb au făcut un meci bun pe arena ”Motorul” din Aradul Nou și au reușit să își ușureze misiunea încă din prima repriză, când au intrat la vestiare cu 2-0. Prunar a fost cea care a deschis scorul în minutul 9, iar Jarnea a înscris golul secund cu un sfert de oră înainte de pauză. Pe finalul meciului, Mihuțiu (min. 76) și Cladovan (min.81) au înscris și ele golurile de 3-0, respectiv 4-0.

UTA a început cu Calalb - Cladovan, Dreucean, Pocioian N., Pocioian L., Roz, Mihuțiu, Mihăieș, Prunar, Bodnar, Jarnea. Au mai jucat Picu, Barz, Covaciu și Nuhaiu.

La mijlocul lunii octombrie, arădencele vor juca în deplasare la Oltenia Femina, în etapa a treia din Liga 3 Feminin.