României

imagine Imagine Doar UTA 2007 merge în optimile de finală ale Cupei României

02 apr 2022

Doar UTA 2007 merge în optimile de finală ale Cupei României

Ieri după-masă, pe stadionul „Motorul“, în cadrul șaisprezecimilor Cupei României U15, UTA 2007 a primit vizita celor de la Poli. În prima repriză, oaspeții au câștigat la capitolul posesie, iar transversala le-a refuzat de două bucuria golului. Utiștii s-au axat mai mult pe contraatacuri tăioase, iar pe finalul primei părți Gogea îl găsește în careu pe Chiș, care deschide scorul. La reluare, UTA recuperează o minge în jumătatea adversă, Chiș (foto) prinde un șut de zile mari de la 25 de metri și face 2-0. După două intervenții salvatoare ale lui Cîmpan luciditatea timișorenilor are de suferit, iar fluierul final o trimite pe UTA în optimile de finală ale Cupei României.

UTA 2007: Cîmpan, Sucigan, Vicar, Bejenaru, Chiș, Muntean, Gogea, Hărdăuț, Bonchiș, Huc.
Au mai jucat: Stamorean, Iosin.
Rezerve: Cosma, Vîrva, Gal, Burtea.
A marcat: Chiș (33, 37).
Antrenori: Sandu Țamboi, Costel Bogoșel.

***

Angrenată în aceeași competiție, UTA 2008 a avut meci eliminator la Timișoara, contra celor de la Galaxy. Bănățenii au terminat pe locul doi în Liga Elitelor U15, iar în ultimul meci al seriei a 11-a au învins-o pe Poli, câștigătoarea grupei, 6-2. Deși au jucat bine, terenul greu s-a dovedit a fi un adversar în plus pentru utiștii care participă la competiție alături de juniori mai mari ca și vârstă. Gazdele au pecetluit soarta partidei prin două faze fixe, în minutele 18 și 68, iar Galaxy Timișoara - UTA 2008 s-a terminat 2-0.

UTA 2008: Pop, Vereș, Ancateu, Ene, Dolga, Hodoșan, Corchiș, Păduraru, Țăroi, Cismaș, Leca.
Au mai jucat: Burcă, Iancu, Șușcă, Dronca.
Rezerve: Cioră, Berar, Leș, Bokșe.
Antrenori: Sandu Gaica, Radu Mărginean.